جریمه دیرکرد مدح امیرالمومنین علی علیه السلام حمایت از کالای ایرانی تقدیر از عزاداران حسینی تقدیر از راهپیمایان اربعین پیام تسلیت معظم له به مناسبت رحلت حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی (قدس سره)

سایر

ویدئو 2

دیدار جمعی از طلاب اعزامی از سوی دفتر به مناطق محروم در ایام فاطمیه
0 0 830 795

دیدار جمعی از طلاب اعزامی از سوی دفتر به مناطق محروم در ایام فاطمیه

0 0 830

تبلیغ دین برترین جهادها است

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار جمعی از طلابی که از سوی ایشان در ایام فاطمیه به مناطق محروم اعزام می شوند با اشاره به آیه ای از سوره اعراف اظهار داشتند: طبق این آیه مؤمنان دارای چند صفت اند اول اینکه وقتی نام خدا برده می شود ترسان می شوند، چراکه در برابر خدا مسؤلیت دارند، دوم این که هر وقت قرآن خوانده می شود بر ایمان آنها افزوده می شود و سوم اینکه فقط به خدا توکل می کنند.

ایشان افزودند: یکی دیگر از ویژگی های مؤمن این است که اقامه نماز می کنند چرا که بین مصلین و اقامه کنندگان نماز فرق است، از این رو مؤمنان واقعی تلاش می کنند که همه اهل نماز باشند.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارزش و اهمیت جایگاه تبلیغ دین در اسلام، اظهار داشتند: بدون شک از این که به مناطق محروم می روید و به تبلیغ دین می پردازید و خلق خدا را هدایت می کنید اجرتان نزد خدا محفوظ است.

ایشان اضافه کردند: امروز برخی روستاها در کشور وجود دارد که طی 25 سال گذشته روحانی و مبلغی به آنجا نرفته است! در این زمینه حوزه های علمیه مسؤول هستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه خطاب به مبلغان با تأکید بر این که مبلِّغ دین باید به نیت جهاد فی سبیل الله حرکت و مردم را هدایت کند، گفتند: افضل جهاد همین جهاد تبلیغی است و جهاد علمی و دینی از بهترین جهادها است؛ بسیاری از مردم آماده پذیرش اند و مبلغین هم آگاهی دارند و این توفیقی از جانب خداوند است که نصیب شما شده است.

ایشان تصریح کردند: همین اقداماتی که در عرصه تبلیغ صورت گرفته به خصوص در مناطق محروم جواب دندان شکنی است به کسانی که می گویند حوزه ها و مراجع چه اقدامی انجام می دهند. و همچنین پاسخ کسانی است که می گویند وجوهات شرعی که به مراجع داده می شود در کجا مصرف می شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر این که بخش قابل توجهی از این وجوهات در همین راه مخصوصاً در مسیر تبلیغ در مناطق محروم هزینه می شود، یادآور شدند: مسولیت ما روز قیامت بسیار سنگین است و باید از علمی که در حوزه های علمیه به دست آورده ایم انفاق کرده و بعد از تکمیل شدن خودمان، مردم را از حیرت و سرگردانی نجات بدهیم.

تاریخ انتشار: « 1397/11/10 »
Makarem.ir 1 سال قبل
دیدار جمعی از طلاب و روحانیون استان تهران و فارس و روحانیون شاغل در دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور
0 0 696 1230

دیدار جمعی از طلاب و روحانیون استان تهران و فارس و روحانیون شاغل در دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور

0 0 696

طلاب و روحانیان به سلاح قلم و بیان مجهز شوند/ عزمی برای اصلاح و ساماندهی فضای مجازی دیده نمی شود

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ظهر امروز در دیدار جمع زیادی از طلاب و روحانیان استان تهران، فارس و روحانیون شاغل در دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور که در مدرسه امام امیرالمؤمنین(ع) برگزار شد، با تبریک اعیاد شعبانیه، ابراز امیدواری کردند در سایه توسل به ائمه اطهار(ع) مشکلات جامعه اسلامی و کشور حل شود.

ایشان در ادامه با استناد به احادیثی به بیان نکات اخلاقی برای حاضران پرداختند و گفتند: لطف خدای متعال نامحدود است، استفاده ما از این لطف به اندازه ظرفیت ما است؛ باید سعی کنیم ظرفیت وجودی خود را افزایش دهیم تا از لطف و عنایات پروردگار بتوانیم بیشتر و بهتر بهره بگیریم.

معظم له با استناد به حدیث شریف« النَّاسُ ثَلَاثَةٌ فَعَالِمٌ رَبَّانِيٌّ وَ مُتَعَلِّمٌ عَلَى سَبِيلِ نَجَاةٍ وَ هَمَجٌ رَعَاعٌ» و با بیان این که مردم سه دسته هستند، گفتند: دسته نخست عالمان ربانی هستند که امید آفرین و منتشر کننده نور در جامعه به شمار می آیند؛ دسته دوم کسانی هستند که از نور علم عالمان بهره می گیرند؛ دسته سوم  افرادی بی برنامه و بی هدف هستند، اینها در هر جامعه ای که باشند خطرناک هستند و با هر بادی به این سو و آن سو می روند.

ایشان اضافه کردند: قبل از انقلاب افرادی در همین کشور بودند که یک روز شعار زنده باد فلانی سر می دادند و بعد از مدت اندکی مسیر و شعارشان عوض شد.

معظم له عالمی را که جامعه نتواند از علم او بهره بگیرد غیر مفید و مانند شخص محتکر توصیف کردند و خطاب به طلاب و روحانیان گفتند: تمام تلاش خود را بکار گیرید و برای تبلیغ اسلام به دو سلاح قلم و بیان مجهز شوید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، اضافه کردند: در کنار درس و بحث های حوزوی، نوشتن و سخنرانی کردن را تمرین کنید تا بعد از تسلط بر مبانی بتوانید از علم خود به بهترین شکل ممکن بهره بگیرید.

ایشان با بیان این که دشمنان برای نابودی اسلام برنامه های متعددی دارند، افزودند: دشمن در این عرصه تمامی امکانات و سرمایه های خود را بکار گرفته اند؛ یکی از ابزارهای آنها فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.

معظم له شبهه پراکنی از طریق فضای مجازی را در دستور کار دشمنان دانستند و گفتند: دولت باید در خصوص فضای مجازی حساسیت ویژه نشان دهد، متاسفانه عزم جدی برای ساماندهی این فضا دیده نمی شود.

ایشان بر لزوم پرهیز از وادادگی و انفعال در مقابله با شبهات و هجمه پراکنی دشمنان تاکید کردند و ابراز داشتند: برخی می گویند چون فساد زیاد شده نمی توان کاری کرد و باید منتظر ظهور حضرت صاحب الامر(عج) بمانیم؛ این تفکر غلط است؛ باید به هر میزان که توان داریم به وظیفه خود عمل کنیم و امیدوار به لطف و عنایت خدای متعال باشیم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی حضور روحانیت در دانشگاه ها را مؤثر و ارزشمند خواندند و خطاب به آنان بیان داشتند: تلاش کنید محیط دانشگاه اسلامی باشد، با صداقت، تواضع و عمل و محبت نشان دهید راه اسلام کدام است و محیط دانشگاه ها را متحول کنید.

معظم له برخورداری از عناصر مهمی همچون نظم، پشتکار و اخلاص در نیت را تضمین کننده موفقیت طلاب و فضلای حوزه ارزیابی کردند.

تاریخ انتشار: «1398/01/22»
Makarem.ir 1 سال قبل